Wierzba urośnie nawet z kawałka odrośli.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Mając na uwadze to, powinniśmy spośród niej skonstruować wymyślne formy żywopłotu. Ze względu na to nasz żywopłot uzyska rzadki charakter oraz będzie się rekomendować spośród płotów w otoczeniu.

Rosnące na działkach i mokrych torfowiskach wierzby dawno temu zadomowiły się w domowych skwerach. Doceniliśmy je poprzez naturę i charakterystyczne kociaki. Nie są uciążliwe, postulują wyłącznie wiele wilgoci i trochę słońca. Nasycą się niby wszystką rolą.


Malutko krzewów zdoła również tak samo ekspresowo pobudzać stracone odrosty i odrośle. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, że skrócony czy też nawet złapany patyk zanurzony w słotnej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie i ufunduje początek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na pomysł, iżby z wierzb produkować splecione przęsła w ogrodzeniu bądź parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie pożądane byłoby posiadać tak szlachetne ogrodzenie. Najlepiej do stworzenia takiego płotu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco zespołowych własności:

fabrykują prostolinijne, długie i nadzwyczaj giętkie pędy – wskutek tego można bez trudu modelować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w niedługim terminie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już pomysł na kształt płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, znalezienie ich w wymogach autentycznych jest uciążliwe, jako że dziko wzrastające krzewy z rzadka emitują nadzwyczaj długie oraz prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest zaprojektować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyłówmy pierw pozycję w skwerze, odrobinę przez nas uczęszczane a także w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem powinno się je zanurzyć na 24 h w wodzie, ażeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się zagęszczają, skutkiem tego powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa przystajemy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy okazjonalnie przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s